Zaznacz stronę

Piotr GOCIEK

Polski dziennikarz, publicysta, redaktor i pisarz związany z fantastyką

Piotr GOCIEK

W czasach PRL działacz Ruchu Wolność i Pokój. W latach 80. publikował jako Piotr N.A. Gociek teksty w fanzinach fantastycznych. Literacko zadebiutował opowiadaniem “Wielka ucieczka” opublikowanym najpierw w fanzinie “Albedo” (1987), a następnie w Fantastyce (1988) i antologii “Pożeracz szarości” pod redakcją Macieja Parowskiego.Karierę dziennikarską zaczynał w latach 90. w RMF FM, gdzie prowadził audycję „Do kina czy na film”. Był również korespondentem radiowym z wielu festiwali filmowych, m.in. w Cannes. Po odejściu z RMF FM przez krótki czas pracował w łódzkim Radiu Manhattan.
Od 2000 roku pracował w Radiu Plus, m.in. jako kierownik anteny. W styczniu 2005 roku odszedł z radia i założył firmę Music and Research, wykonującą badania słuchalności dla stacji radiowych. Do Radia Plus powrócił w listopadzie 2005. Od roku 2006 związany z prasą. Najpierw pracował w tygodniku „Ozon”, gdzie kierował działem Historia i zajmował się projektami specjalnymi, po zamknięciu tego tygodnika został recenzentem filmowym tygodnika „Wprost”.
W latach 2007–2012 pracował w „Rzeczpospolitej”, najpierw jako sekretarz działu Opinii, a następnie jako kierownik działu Krajowego. W weekendowym dodatku do pisma – Plus Minus posiadał autorską rubrykę “Poczytanki”. Od stycznia 2013 roku jest publicystą tygodnika „Do Rzeczy” oraz pracuje w Telewizji Republika, gdzie początkowo prowadził pasmo poranne “Polska na Dzień Dobry”, później programy “Odkodujmy Polskę” i “Literatura na trzeźwo”. Od 2018 jest prowadzącym program “Analfabet III RP”.
W latach 2013-2017 był jednym z gospodarzy porannego pasma Radia Wnet. W 2012 nakładem wydawnictwa Ender ukazała się jego debiutancka powieść – satyryczno-fantastyczny “Demokrator”, zaś w 2014 Fabryka Słów wydała zbiór jego opowiadań fantastycznych “Czarne Bataliony”. Z kolei w 2013 nakładem Frondy ukazał się jego wywiad-rzeka z Cezarym Gmyzem: “Zawód: dziennikarz śledczy”. 12 lutego 2016 rozpoczął pracę w Polskim Radiu jako dziennikarz prowadzący „Sygnały Dnia” w radiowej Jedynce.