Leszek ZDUŃ

Polski aktor telewizyjny, filmowy, teatralny, głosowy i dubbingowy

Leszek  ZDUŃ

Polski aktor telewizyjny, filmowy, teatralny, głosowy i dubbingowy, a także reżyser dubbingu, lektor i pisarz. W 1995 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Jego debiut aktorski przypadł na drugim roku studiów w sztuce “Venezia, Venezia” Giovanni’ego Pampiglione. W latach 1993-1997 występował na deskach Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (np. w “Fauście” Jerzego Jarockiego, czy “Ocalonych” Gadi Roll’a), a w latach 1997-2009 Teatru Narodowego  w Warszawie (np. w “Kartotece” Kazimierza Kutza, “Dożywociu” Jana Englerta, czy “Mikołajowej przygodzie w teatrze” swojego autorstwa). Współpracował także z Teatrem Polonia – “Bagdad Café” Krystyny Jandy i Och-Teatrem – “Zielone zoo” Leszka Bzdyla oraz podróżował po Polsce ze swoim spektaklem “Kolacja na cztery ręce”, w którym także grał. Wystąpił  w dziewięciu spektaklach Teatru Telewizji, m.in. w: “Markiz von Keith”, “Skarb ze snu”, “Opowiadania dla dzieci” oraz siedmiu Teatru Polskiego Radia, np. “Salome”, “Gwiazdy i rozgwiazdy” oraz “Dlaczego piloci nie jedzą łakoci?”.

Najbardziej znany jest z seriali “Rodzina zastępcza” i “Rodzina zastępcza plus”, gdzie grał Kubę. Ma także na koncie kilka ról w filmach (np. “Wojna żeńsko-męska”, “Noc świętego Mikołaja”), ale dubbing to profesja, w której najbardziej się udziela. Użyczył głosu wielu postaciom np. Pippinowi (“Władca Pierścieni”), Jamesowi Potterowi (“Harry Potter i Zakon Feniksa”), księciu Zuko (“Awatar: Legenda Aanga), czy Mako (“Legenda Korry”). Aktor pisze także bajki dla dzieci – “Bajki w trasie i na czasie”, “Wyjątkowe Święta Kiko, Niko i Sokratesa”, “Kiko, Niko i Sokrates na wakacjach”,  “Płyta do zjedzenia” (słuchowisko), “Mikołajowa przygoda w teatrze” (sztuka).